W dniu 28 kwietnia 2023 r. pomiędzy Powiatem Przasnyskim a Ministerstwem Edukacji i Nauki zostało podpisane porozumienie o udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę”.

Przedmiotem przedsięwzięcia było wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Otrzymane wsparcie finansowe na realizację zadania, w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki wyniosło 92 168,00 zł.  Całkowita wartość projektu łącznie to – 161 845,00 zł, w tym finansowy wkład własny wyniósł 70 729,00 zł. Dofinansowaniu podlegały wycieczki: jednodniowe, dwudniowe oraz trzydniowe.

O możliwość skorzystania z dofinansowania wnioskowało z naszego Powiatu 5 szkół – w tym:
- II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu,
- Technikum w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu,
- Szkoła Podstawowa Specjalna w Przasnyszu,
- Technikum Organizacji Turystyki w Zespole Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach,
- Branżowa Szkoła I Stopnia w Zespole Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu wobec, których zostało zrealizowanych 10 wycieczek.

Wykaz wycieczek:
1. II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 10 000,00 zł na organizację dwudniowej wycieczki do Torunia (Stare i Nowe Miasto, Dom Mikołaja Kopernika, Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), do Bydgoszczy (Barka Lemara, spacer po rynku o jego okolicy, Exploseum) oraz do Ciechocinka (zespół tężni i warzelni soli wraz z parkiem tężniowym i zdrojowym).

2. Technikum w Zespole Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 15 000,00 zł na organizację trzydniowej wycieczki do Gniezna (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha) do Poznania (Rogalowe Muzeum , historyczny zespół miasta, Puszczykowo – Muzeum- Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera) oraz do Dziekanowic (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Lednica, Wielkopolski Park Etnograficzny).

3. Szkoła Podstawowa Specjalna w Przasnyszu – kwota dofinansowania 2 168,00 zł na organizację jednodniowej wycieczki do Ciechanowa (Muzeum Szlachty Mazowieckiej) oraz do Gołotczyzny (Oddział Muzeum Pozytywizmu).

4. Technikum Organizacji Turystyki w Zespole Szkół Powiatowych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach - kwota dofinansowania 15 000,00 zł na organizację trzydniowej wycieczki do Krakowa (historyczny zespół miasta, Okno Papieskie, Bazylika Franciszkańska, zamek królewski na Wawelu) do Oświęcimia (Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau) do Zakopanego (Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Gubałówka, najstarsza ulica Zakopanego, Cmentarz Zasłużonych, Zespół Skoczni, Kaplica w Jaszczurówce) oraz do Bronowic Małych (Rydlowka – zabytkowy dworek Lucjana Rydla).

5. Technikum w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania  10 000,00 zł na organizację dwudniowej wycieczki do Szymbarka (Centrum Edukacji i Promocji Regionu) do Kartuz (Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach) oraz do Gdańska (Pole Bitwy na Westerplatte, Statek Muzeum „Sołdek” – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, miasto w zasięgu obwarowań XVII w.).

6. Technikum w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 10 000,00 zł na organizację dwudniowej wycieczki do Łodzi (wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, Muzeum Miasta Łodzi, EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi) oraz do Łęczycy (Muzeum w Łęczycy).

7. II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 15 000,00 zł na organizację trzydniowej wycieczki do Żaganska (Pomnik przyrody „Dąb Bartek”) do Chęcin (Zamek Królewski w Chęcinach) do Sandomierza (historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy) do Nowa Słupia (Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze) do Wąchocka (zespół opactwa Cystersów) oraz do Starachowic (Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach).

8. Branżowa Szkoła I Stopnia w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 5 000,00 zł na organizację jednodniowej wycieczki do Torunia (Stare i Nowe Miasto oraz Piwnica Hanzy).

9. II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 5 000,00 zł na organizację jednodniowej wycieczki do Łodzi (wielkokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, Muzeum Miasta Łodzi).

10. Branżowa Szkoła I Stopnia w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu – kwota dofinansowania 5 000,00 zł na organizację jednodniowej wycieczki do Warszawy (Centrum Nauki Kopernik, Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem).