Tłumy zgromadzone na akcji sadzenia lasu

W czwartek 25 kwietnia 2024 roku Nadleśnictwo Przasnysz zorganizowało obchody 100-lecia Lasów Państwowych, dbając o to, by ten dzień był nie tylko okazją do świętowania, ale także refleksji nad historią i przyszłością lasów w Polsce. Powiat Przasnyski reprezentowali: Starosta Przasnyski Paweł Mostowy oraz Wicestarosta Renata Kosman.

Obchody rozpoczęły się od części oficjalnej, która miała miejsce w Górach Dębowych koło Starej Wsi w Gminie Chorzele, przed pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego. To właśnie tutaj zgromadziła się liczna grupa zaproszonych gości, uczniów szkół podstawowych oraz pracowników Nadleśnictwa Przasnysz i ZUL. Starosta Paweł Mostowy wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Przasnysz Stanisławem Czarzastym oraz Komendantem Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu insp. Tomaszem Łysiakiem złożyli kwiaty przed pomnikiem lokalnego bohatera.

Nadleśniczy, jako gospodarz wydarzenia, opowiedział historię lasów państwowych i procesu zalesiania w Polsce. Jego słowa stanowiły hołd dla tych, którzy przez wieki dbali o polskie lasy, a także zachętę do dalszej troski o środowisko naturalne. Następnie głos zabrał historyk Piotr Kaszubowski, który zaprezentował przegląd historii związanej z terenem, na którym odbywała się uroczystość.
Momentem szczególnym był akt odsłonięcia kamienia pamiątkowego, który symbolizował sto lat istnienia Lasów Państwowych. Pod kamieniem, w specjalnie przygotowanej kapsule czasu, zostawiono list dla potomnych, który – jak podkreśliło kierownictwo Nadleśnictwa – nie zostanie odczytany wcześniej, niż przed 2124 rokiem.

Nie mogło też zabraknąć symbolu przyszłości lasów - sadzenia drzew. W uroczystym akcie posadzenia drzew uczestniczyli zaproszeni goście, dzieci ze szkół podstawowych oraz pracownicy nadleśnictwa. Każde zasadzone drzewo było nie tylko symbolem nadziei, ale także konkretnym wkładem w odnowę lasów i ochronę środowiska. Wykonano również wspólne, pamiątkowe zdjęcie wszystkich zgromadzonych, ustawionych w napis „100”.

Na zakończenie na wszystkich uczestników czekał ciepły, regeneracyjny posiłek, który umożliwił nie tylko wymianę poglądów i doświadczeń, ale także umocnienie więzi między ludźmi zaangażowanymi w ochronę lasów.