Troje przedstawicieli Powiatu Przasnyskiego składa kwiaty pod pomnikiem św. Stanisława Kostki

W niedzielę 17 września 2023 roku władze samorządowe Powiatu Przasnyskiego i Miasta Przasnysz, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek miejskich i powiatowych, wspólnie z mieszkańcami uczcili pamięć patrona miasta - Świętego Stanisława Kostki.

Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji mieszkańców Przasnysza, sprawowana w kościele parafii Świętego Wojciecha. Po oficjalnym powitaniu gości przez proboszcza ks. prał. Andrzeja Maciejewskiego, do sprawowania Eucharystii z udziałem wiernych przystąpił Ojciec Wiesław Marek Wiśniewski, proboszcz Parafii Św. Stanisława Kostki w Przasnyszu. O oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej oraz dalszej części obchodów zadbała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Uroczystości zakończył przemarsz przed pomnik Św. Stanisława Kostki, umiejscowiony w przasnyskim Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki. Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty i wieńce. Samorząd Powiatu Przasnyskiego reprezentowali: Przewodnicząca Rady Powiatu Przasnyskiego Katarzyna Wróblewska, Członek Zarządu Powiatu Przasnyskiego Grzegorz Grabowski i Radny Rady Powiatu Przasnyskiego Jarosław Szmulski.

Postać Świętego Stanisława Kostki jest trwale związana z historią Przasnysza: został ochrzczony w kościele farnym parafii Św. Wojciecha. W tym samym kościele w kaplicy Kostków spoczywają prochy rodziców i braci świętego. Przasnyszanie wnoszą swój wkład w podtrzymywanie i rozwijanie jego kultu oraz identyfikują się z nim. Święty Stanisław Kostka został ustanowiony patronem Miasta Przasnysz w roku 2014.

Galeria zdjęć