Grupa elegancko ubranych ludzi pozuje do zdjęcia na tle figurki św. St. Kostki w szkolnym korytarzu

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu obchodzi w tym roku stulecie istnienia. W ramach obchodów zacnego jubileuszu w piątek, 15 września 2023 r. odbyły się uroczystości związane powrotem figury św. Stanisława Kostki do licealnego gmachu. Powiat Przasnyski jako organ prowadzący szkołę reprezentował Starosta Krzysztof Bieńkowski.

Przed drugą wojną światową w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu znajdowała się figurka św. Stanisława Kostki, która zaginęła podczas wojennej zawieruchy. Teraz, przy okazji setnej rocznicy powstania placówki, pojawił się pomysł, by nadrobić dziejową zaległość. 

Figurę świętego odtworzono na podstawie archiwalnych fotografii, a uroczystości związane z jej powrotem poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele farnym w intencji całej szkolnej społeczności, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. biskup Szymon Stułkowski.

Po nabożeństwie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Przasnysz nastąpił przemarsz do gmachu liceum, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, zwieńczonej odsłonięciem i poświęceniem figury, która po blisko 85 latach nieobecności powróciła na należne jej miejsce we wnęce na parterze budynku.

Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, wzruszających wspomnień i gratulacji, które na ręce Dyrektora Liceum Piotra Kołakowskiego przekazał m.in. Starosta Krzysztof Bieńkowski.

Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na centralne uroczystości 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu, które odbędą się 29 września br. Razem z LO im. KEN w Przasnyszu serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania jakże zacnego jubileuszu szkoły.

Galeria zdjęć