Sześciu muzyków stoi na scenie i przygotowuje się do występu

Koniec wakacji i 25-lecie Powiatu Przasnyskiego świętowaliśmy z przytupem w niedzielę 27 sierpnia 2023 roku w hali lodowiska, gdzie odbyło się wyjątkowe - na miarę całego regionu wydarzenie - Przasnysz Folk Festival. Powiat Przasnyski wraz z Obywatelskim Konwojem Humanitarnym w ostatni weekend wakacji zaserwowali mieszkańcom przygotowaną z rozmachem kulturalno-muzyczną imprezę, dzięki której przenieśliśmy się w najodleglejsze zakątki świata.

Podczas festiwalu wystąpiła największa gwiazda polskiej muzyki folkowej, czyli Kapela ze Wsi Warszawa, grająca wspólnie z Amrat Hussain Brothers, zabierając mieszkańców w daleką podróż na wschód i południe, do hiszpańskiej Galicji, Iranu oraz indyjskiego Radżastanu. Muzycy zaprezentowali m.in. utwory ze swojego podwójnego albumu „Święto Słońca",  promując bogactwo i różnorodność muzyki etnicznej.
Na festiwalowej scenie zagościł także zespół Chłopcy Kontra Basia grający ludowo, idyllicznie i czarodziejsko. Zgodnie z nazwą sercem zespołu jest kontrabas i śpiewająca Basia Derlak. Muzyka, choć przełożona współczesny język brzmień, osadza się w klimacie wsi, nawiązując do folkloru polskiego, serbskiego, ukraińskiego czy białoruskiego. 

W świat afrykańskich rytmów wprowadzili nas z kolei świetni muzycy Faso Tamala, prezentujący energetyczną fuzję dźwięków Afryki Zachodniej, przyprawioną aromatami reszty świata, których wibracje zapamiętamy na długo.

Dźwięki liry korbowej - instrumentu z tysiącletnią tradycją, związanego także z Kurpiowszczyzną - zaprezentowała z kolei śpiewaczka multuiinstrumentalistka Malwina Paszek, od lat zajmująca się muzyką tradycyjną, dla której nieobce są także akordeon, altówka, karimba, cytra i fortepian.

Swoją twórczość zaprezentował także zespół Babadag, grający muzykę „organiczną", wypływającą z serca i ciała, nie z intelektu, graną przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującą do brzmień i rytmów pierwotnych, niekiedy rytualistycznych.

Folkowa, ubrana w nowoczesną formę impreza była czyś więcej niż tylko żywiołowym festiwalem muzycznym. Poza występami scenicznymi gwiazd, mocną stroną wydarzenia było tętniące życiem festiwalowe miasteczko, gdzie od atrakcji i warsztatów, mogło zakręcić się w głowie. 
Odbyły się tu warsztaty, prezentujące magię tworzenia wywodzących się z Indonezji batików, zorganizowane przez przasnyską Pracownię Batiku Mamut, warsztaty wyplatania makram i warsztaty ukraińskie, które poprowadził Ukraiński Dom z Warszawy.

Nie zabrakło także czegoś dla ciała, czyli kulinarnego dziedzictwa Ziemi Przasnyskiej. Przysmakami i specjałami, którymi szczyci się nasz region, częstowały zawsze uśmiechnięte członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Prócz nich nie mogło zabraknąć artystów, rękodzielników oraz stoisk tematycznych. Jedno z nich należało do energetycznych petard, charytatywnej chluby naszego regionu, czyli członków Obywatelskiego Konwoju Humanitarnego, który na zakończenie wakacji zaprosił mieszkańców w tę radosną podróż w najodleglejsze zakątki naszego globu.

Przasnysz Folk Festival został zorganizowany dzięki wsparciu Powiatu Przasnyskiego w ramach jego 25-lecia.

Galeria zdjęć